Co w nich takiego wyjątkowego – najdroższe znaczki świata

Zwykle znaczki pocztowe to wydatek rzędu kilku groszy. Jednak wśród filatelistów wiele egzemplarzy ma wartość ogromną, liczoną nawet w tysiącach dolarów. Dlaczego najdroższe znaczki świata osiągają zawrotne ceny i jakie są te najdroższe egzemplarze?

Penny Black 3 tysiące dolarów

Zaczynając naszą listę zaczynamy również historię znaczków. Jednym z najdroższych znaczków pocztowych na świecie jest pierwszy znaczek z 1840 roku z Wielkiej Brytanii. Przedstawia on królową Wiktorię, a jego nazwa pochodzi od koloru wydruku – Black – oraz ceny – jeden pens czyli Penny.

Hawaiian Missionaries od 225 do 760 tysięcy złotych

Pierwszy znaczek pocztowy Królestwa Hawajów jest niezwykłą rzadkością. Jednak cena zależy głównie od tego, w jakim stanie jest dany egzemplarz.

U.S. Franklin Z-Grill ponad 930 tysięcy dolarów

Jest to amerykański znaczek z 1867. W obiegu był jedynie kilka tygodni, co składa się na jego niezwykłą cenę. Drugą cechą, przez którą osiąga takie ceny jest sygnowanie metodą grill. Jest to sygnowanie kolejnymi literami alfabetu. W przypadku tych znaczków, dwa znane egzemplarze są sygnowane literą Z.

Odwrócona Jenny milion dolarów

Kolejny amerykański znaczek, tym razem na cenę wpłynął błąd drukarski. Samolot Curtiss JN-4 zwany “Jenny”, widniejący na znaczku jest odwrócony w stosunku do napisów na nim. Ten błąd sprawił, że taki znaczek osiąga dzisiaj niebotyczną cenę.

Pierwsze znaczki z Mauritiusu milion dolarów

Dokładniej mowa tu o pierwszych wydanych przez rząd kolonialny znaczkach na Mauritiusie. Obecnie wiadomo, że zachował się jeden znaczek z pierwszej edycji i trzy z drugiej edycji. Każdy z nich wart jest okrągłej sumki.

Red Penny i Blue Penny 2 miliony

Red Penny to następczyni wspomnianego już znaczka Black Penny. Od 1847 roku Red Penny była główną wersją znaczka pocztowego w Wielkiej Brytanii.
Czym natomiast jest Blue Penny? To próbny odcisk wykonany, by dobrać kolor do nowej wersji znaczka. Wcześniejszy czarny był bowiem trudny w użytkowaniu przez słabą jakość blaknącego tuszu. Aby uniknąć podobnych problemów wykonywano kolorowe odciski.
Obecnie zestaw znaczka Red Penny i odcisku próbnego Blue Penny jest warte 2 miliony dolarów.

Three-Skilling Yellow 2,3 miliona dolarów

Znaczek ze Szwecji z 1855 roku. Na jego cenę wpływ ma błąd drukarski. Znaczek powinien być bowiem niebiesko-zielony, tymczasem wyszedł żółty. W związku z tym znaczki o żółtym kolorze, przez rzadkość takiego błędu mają niezwykle wysoką cenę.

The British Guiana 1-Cent Magenta 9.5 miliona dolarów

Znaczek o niezwykłej historii, który powstał przypadkowo w Gujanie Brytyjskiej w 1856 roku. Obecnie przetrwał tylko jeden egzemplarz, który czterokrotnie ustanawiał rekord najwyższej ceny za pojedynczy znaczek w historii.

 

Anastazja Maciejowska

Witaj na moim serwisie! Trafiłeś na serwis o polityce i społeczeństwie. Mam nadzieję, że spodoba Ci się na moim portalu. Zapraszam do czytania i komentowania oraz udostępniania mojego serwisu na swojej tablicy facebooka.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *