Najpopularniejszy taniec ulicy – hip hop podstawowe kroki taneczne

Hip-hop obecnie to jeden z najpopularniejszych nowoczesnych stylów tanecznych. Dzięki swojej popularności, powiększył także swoje pojęcie, gdyż obecnie do hip-hopu zalicza się kilka stylów tanecznych, bardzo mocno z niego czerpiących.
Nawet jeśli nie na ulicy to każdy widział taniec hip-hop. Podczas oglądania filmu, czy teledysku albo widowiska tanecznego jak konfrontacja taneczna czy koncert.
Historia tego stylu tanecznego mocno powiązana jest z Nowym Jorkiem. To właśnie na ulicach tego miasta powstał.

Czym jest hip-hop?

Aby wyjaśnić czym jest hip-hop musimy odwołać się do najbardziej podstawowej definicji tańca. Taniec to przekazywanie sygnałów niewerbalnych przez tańczącego. W takim tańcu jak hip-hop definicja ta pasuje niemal idealnie.
Hip-hop to nie są tylko wyuczone kroki danego układu tanecznego. Hip-hop to przede wszystkich gesty i mimika przy każdym ruchu. Ekspresja poprzez podniesienie ręki, wykrzywienie ust, czy dodatkowy okrzyk lub śmiech.

Podstawy hip-hopu

Patrząc od podstaw styl tańca hip-hop wywodzi się z tańców Street Dance. Jego główną cechą jest łączenie różnych technik jak locking, popping albo funk. Patrząc z perspektywy to taniec o ogromnej swobodzie, jeśli chodzi o technikę. Ma jednak swoje zasady, dzięki którym można go wyróżnić.
Po pierwsze trzeba mieć feeling, czyli czucie muzyki, które przekłada się wyczucie rytmu i poruszanie do się do niego.
Po drugie, trzeba wykazywać się luzem, a więc płynnością przy odpowiednich ruchach.
Po trzecie izolacja górnej części ciała.

Podstawowe kroki taneczne hip hop

Mimo, że jest to taniec niezwykle swobodny to występują w nim podstawowe kroki taneczne, który każdy na początku swojej drogi z hip-hopem musi opanować.
Na początku jest to toprock, czyli dynamiczne kroki połączone z gestykulacją. Zależnie od gestykulacji wyróżnia się zaś kolejno apache, bounce, roller, indian, crosover, latino rock czy salsa step.
Następnym krokiem jest power moves, czyli figury akrobacyjne i rotacyjne, przypominające bboing, czyli bączek, bańka, kręcenie na głowie i twistery.
Kolejnych charakterystycznym krokiem dla hip-hopu jest freeze, czyli statyczna figura, w której tancerz zatrzymuje ciało na kilka sekund jak air baby.
Ostatnią charakterystyczną figurą są footwork. To kroki wykonywane w przysiadzie podpartym, do których należy baby swipes, bicykle pumps, six step, scrambles i three step.

Czy hip-hop jest łatwy?

Jak w każdym stylu tanecznym znajdziemy pozy zarówno łatwe jak i trudniejsze. Jednak należy pamiętać, że w hip-hopie najbardziej liczy się feeling, czyli wyczucie muzyki i rytmu. Bez odpowiedniego wyczucia, nawet będąc najlepszym akrobatą, potrafiącym zrobić wszystkie kroki taneczne hip hop, nie będziesz tancerzem hip-hopu.

 

Anastazja Maciejowska

Witaj na moim serwisie! Trafiłeś na serwis o polityce i społeczeństwie. Mam nadzieję, że spodoba Ci się na moim portalu. Zapraszam do czytania i komentowania oraz udostępniania mojego serwisu na swojej tablicy facebooka.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *