Czym jest stepowanie irlandzkie?
Stepowanie irlandzkie to jeden z charakterystycznych elementów kultury zielonej wyspy. Jednak przede wszystkim jest to taniec bardzo rozbudowany i dość niezwykły w przełożeniu na to, co na co dzień widzimy i rozpoznajemy jako taniec. Czym więc jest ten taniec, czym się charakteryzuje i jaka jest jego historia?
Styl tańca irlandzkiego
Step irlandzki dzieli się na set dance i tańce solowe. Te z kolei dzielą się pod względem rytmów na reel, hornpipe i jig.
Do stepowania zakłada się specjalne buty na obcasie i klockiem z przodu. Tancerz tańcząc musi być wyprostowany, z rękami przy sobie i skrzyżowanymi stopami. Najważniejsze aby wystukiwać wszystkie uderzenia i utrzymywać rytm.
Irlandzki taniec jest skoczny i energiczny. Przy tym jednak niezwykle wymagający. Za przykład niech posłuży rekordzista Guinnessa, Michael Flatley, tancerz i twórca show Lord of the Dance i Feet of Flames, potrafił zrobić 37 uderzeń stopą na sekundę stepując.
Oczywiście nie każdy musi mieć takie tempo, jednak pokazuje to jaką trzeba mieć wytrzymałość, aby dobrze stepować w stylu irlandzkim.
Historia tańca irlandzkiego
Uważa się, że taniec irlandzki stworzyli Celtowie. Prawdopodobnie zaczęli go praktykować już dwa tysiące lat temu. Co ciekawe początkowo nie miał charakteru rozrywkowego. Był powiązany z rytuałami odprawianymi przez druidów.
Gdy kultura celtycka zaczęła się zmieniać pod wpływem Normandii, także i stepowanie zaczęło ewoluować. W wyniku zmian, jakie nastały, tradycyjny celtycki taniec, został wzbogacony o elementy tańców wiejskich o normandzkich, przez co powstał dzisiaj znany taniec irlandzki. Mimo to główne motywy to wciąż motywy pochodzenia celtyckiego.
Oficjalnie o tańcu irlandzkim zaczęto pisać i mówić w XVI wieku. Wtedy to sir Henry Sydney napisał do królowej Elżbiety I, opisując niezwykły taniec irlandzkich tancerek.
Jednak największy rozwój tego tańca to wiek XVIII, kiedy zaczęli krążyć Mistrzowie Tańca. Wędrowni nauczyciele, którzy szkolili mieszkańców wsi. Dzięki temu taniec nie tylko się upowszechnił, ale zyskał znaną dzisiaj formę.
Stepowanie irlandzkie rodzaje
Jig
Najbardziej znany rytm irlandzkiego stepowania, posiadający wiele odmian, jak light jig. Wykonując go należy zwracać uwagę na dynamiczną pracę nóg. Tańczy się go w metrum 6/8, choć single jing wykonuje się już w metrum 12/8.
Reel
Szybki taniec w metrum 4/4. Wymaga specjalnie miękkiego obuwia ze względu na wykonywane podczas niego akrobacje. Aby go dobrze tańczyć trzeba mieć do perfekcji opanowanie balansowanie i wyczucie rytmu.
Hornpipe
Tańczony w metrum 4/4 i 2/4. Kiedyś był on zarezerwowany jedynie dla mężczyzn, obecnie tańczą go również kobiety. Niezwykle finezyjny przez co jeden z najtrudniejszych.