Co tańczymy na turniejach?

Taniec to popularne hobby, ale dla wielu oznacza to także godziny treningów, pot, krew i łzy. Dokładnie tak, chodzi o zawodowych tancerzy, którzy żyją z tańca. Jednak nie każdy wie, że zawodowym tancerzem jest zarówno ten, który występuje przy muzykach na występach jak i ten, który z partnerem/partnerką na parkiecie sali tańczy walca podczas turnieju.
Właśnie – są turnieje tańca i jest taniec turniejowy, a nawet nie jeden.

Taniec turniejowy

Tańcami turniejowymi są tańce towarzyskie, podzielone na dwie kategorie – tańce standardowe i tańce latynoamerykańskie. Podczas turnieju najpierw tańczy się standardowe w kolejności : walc wiedeński, walc angielski, tango, quickstep i fokstrot. Podczas występu tancerze ubrani są elegancko – panowie we frakach i lakierkach, a panie w długich rozłożystych sukniach.
Do tańców turniejowych latynoamerykańskich zalicza się sambę, cha-chę, rumbę paso-doble i jive. Podczas występu para ubrana jest zgoła inaczej niż w tańcu standardowym Mężczyźni mają jednoczęściowe, obcisłe stroje, a panie kuse sukienki z kolorowymi dodatkami, frędzlami i cekinami.

Tańce standardowe

Walc wiedeński
Szybsza wersja walca angielskiego, charakteryzująca się dużą ilością obrotów i płynnymi przejściami pomiędzy poszczególnymi figurami. Uznawany za najbardziej elegancką formę tańca towarzyskiego.
Walc angielski
Walc turniejowy wolniejszy od walca wiedeńskiego. Jest również młodszy niż wiedeński odpowiednich. Figurami charakterystycznymi dla walca angielskiego są wirówka, chasse, skrzydełko, promenada, fallaway i obroty w prawo i w lewo.
Tango
Taniec pochodzenia argentyńskiego, przechodzące swoją największą fazę rozwoju w drugiej połowie XIX wieku. Taniec ten czerpie z hiszpańskiego flamenco i kubańskiej habanery.
Quickstep
Pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Jest dość szybkim tańcem standardowym, zaliczany do tańców swingowych. Charakterystyczne są dla niego podskoki, przypominające bieganie po parkiecie.
Fokstrot
Zwany najtrudniejszym tańcem świata jest kolejnym tańcem z grupy swingowych. Polega na naprzemiennej zmianie tempa z szybkiego na wolne i dużej płynności tańca.

Tańce turniejowe latynoamerykańskie

Samba
Brazylijski taniec mający jednak korzenie w afrykańskich tańcach ludu Bantu. Sambę tańczy się po kole, a jej tempo jest bardzo szybkie. Podczas tego tańca energicznie porusza się biodrami i stopami.
Cha-cha
Pochodzi z Kuby, a czerpie z rumby i mambo. Podstawowym krokiem cha-chy jest chasse czyli krok na zasadzie odstaw-dostaw-odstaw. Taniec opiera się na energicznych ruchach nóg i bioder.
Rumba
Zwana tańcem miłości lub namiętności, pochodzi z Afryki. Polega na chodzeniu na przeprostowych nogach i mocnym ruchu bioder. Podczas tańca między partnerami zachodzi pewna gra – partnerka to kusicielka zwodząca swojego partnera.
Paso doble
Taniec mający hiszpańskie korzenie. Cały występ przypomina corridę, czyli walkę torreadorów z bykiem. Z tą różnicą, że partner jest torreadorem, a partnerka odgrywa jego płachtę.
Jive
Niezwykle dynamiczny i ekspresyjny taniec. Polega na szybkich kopnięciach zwanych kickami oraz przeciągnięciach pozycji pod koniec wykonywanych figur.

 

Anastazja Maciejowska

Witaj na moim serwisie! Trafiłeś na serwis o polityce i społeczeństwie. Mam nadzieję, że spodoba Ci się na moim portalu. Zapraszam do czytania i komentowania oraz udostępniania mojego serwisu na swojej tablicy facebooka.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *