Co kryje się pod hasłem taniec nowoczesny?

Taniec nowoczesny, jak podpowiada sama nazwa wywodzi się z początku XX wieku. Jego cechą charakterystyczną jest skupienie się na interpretacji tancerza, który ruchami wyraża swoje uczucia, a nie na pojedynczych krokach. Tancerze tego nurtu odrzucają ograniczenia klasycznych form tańca, a za największą wartość uznają odczuwane przez nich samych emocje.
Początkowo taniec nowoczesny był niezwykle radykalny w swoich założeniach – tancerze występowali boso, w odkrywających ciało kostiumach. Obecnie zaczęli czerpać z innych dyscyplin tanecznych, na przykład z jazzu, stepowania czy nawet klasycznego baletu.

Style tańca nowoczesnego

Obecnie wśród tańców nowoczesnych wyróżnia się new style, jazz, hip-hop, breakdance, disco dance, street jazz, modern jazz i dancehall.

New style to taniec, który kształtował się razem z rozwojem kultury hiphopowej. Charakteryzuje się żywymi, zwinnymi i radosnymi krokami tanecznymi.
Dancehall to taniec o jamajskich korzeniach. Powstał w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Ten taneczny styl nawiązuje do reggae i jamajskiego social-dances. Współcześnie zaliczany jest jako podgatunek hip-hopu. Dancehall cechuje się ogromną dynamiką i odpowiednimi ruchami bioder.
Street Jazz łączy w sobie funky, R&B oraz klasyczny jazz. Jest to dość trudny styl tańca do opanowania. Mimo to tancerze tego stylu mówią, że nic innego nie przynosi im tyle radości.
Modern jazz to inaczej taniec kontrastów. Swój przydomek zyskał sobie przez układy taneczne bazujące na przeciwieństwach i kontraście. Prawie zawsze po sekwencji szybkiej jest wolna, po wznoszeniu opadanie. Ciekawe jest również to, że modern jazz często sięga po ruchy taneczne angażując jedynie konkretne części ciała, a nie jego całość.

Ogólne cechy tańca nowoczesnego

Niezależnie od stylu tancerze tańca nowoczesnego są zachęcani do wykorzystywania i pokazywania swoich uczuć. Wiele tancerzy na podstawie chwili i uczuć nim targających wymyśla własne ruchy, które wplata do swoich układów.
Ciekawe jest również to, że tancerze nowocześni często wykorzystują w choreografii upadek. Celowe zetknięcia z ziemią, mają bowiem podkreślać ruch i dynamikę tańca. Jest to również kolejna forma buntu przeciwko idei lekkości wykorzystywanej w klasycznym balecie oraz wzorowej postaci tancerza baletowego.

Podsumowanie

Taniec nowoczesny powstał jako forma buntu przeciwko tradycyjnym formom tańca – zarówno tańczonego pojedynczo jak i w parach. Miał na celu podkreślenie emocji jakie przeżywa tancerz, a także wywołanie emocji u odbiorców. Przez wzgląd na ilość środków takiego przekazu wyróżnia się różne style tańca nowoczesnego.

 

Anastazja Maciejowska

Witaj na moim serwisie! Trafiłeś na serwis o polityce i społeczeństwie. Mam nadzieję, że spodoba Ci się na moim portalu. Zapraszam do czytania i komentowania oraz udostępniania mojego serwisu na swojej tablicy facebooka.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *